wtorek, 7 czerwca 2016

Sebastian Buczek i Tomasz Kowalski - "♫" - Posłuchaj, to do ciebie


źródło: https://super-label.bandcamp.com/album/-

Rzadko się słyszy tak wielką czułość przywiązywaną do tak efemerycznych dźwięków. Rzadko w muzyce improwizowanej artystów tak znanych, utytułowanych i świadomych słychać tak wiele pierwotnego dzięciectwa, przez które ukochałem sobie "Jest LEKCJA, jest TEMAT" Asi Bronisławskiej. Bez rewolucyjnych zabiegów, bez intelektualnych konfrontacji, bez mistrzowskiej realizacji "♫" nobilituje każdy najmniejszy dźwięk, szmer i szum. Po tej kasecie nieistotne stają się źródła dźwięku i ich konstelacje. Nieistotna staje się także recenzencka wiwisekcja, bo słuchając "♫" czuję się jakbym był w środku żyjącego organizmu, jak embrion w łonie.

"♫" to minimalizm, lecz nie amerykańsko-tribalowe repetycje, a przyjemność w kontemplowaniu drgań wiosennej kuchni i werandy. "♫" to zbliżenie się do codziennego życia, do momentu kwadransa, do chwil zachwalanych w reklamach kawy, które obiecują obcowanie przede wszystkim z sobą i w sobie. Lecz "♫" to nie obietnica, lecz spełnienie obietnicy nigdy niewypowiedzianej, relaksu w świetle tańczącym na lepkiej ceracie, namacalności strzępów chwil ponad wystawną sterylność dźwiękowych nadzwyczajności.

Mając w sobie zapis improwizacji Buczka i Kowalskiego mam poczucie doświadczenia tak osobistego jak to tylko możliwe, skrojonego na moje poczucie bezpieczeństwa, mojego małego domku, dźwięków tłumionych przez moją zmywarkę i gdakania moich kur, szumu pustej taśmy magnetofonowej. Każde słowo w tym tekście, w odniesieniu do relacji z "♫", tylko tylko drobny przeciek z tego czym w zasadzie dzielić się nie chcę, a może nie potrafię.

Powiecie, że podniecam się tak jakby to była nie tylko limitowana kaseta, ale wręcz jakby to była kaseta spersonalizowana, jakby tu chodziło nie tylko o proste słuchanie i wydobywanie sensów z materii dźwiękowej, ale wręcz o dwustronną relację artystów i odbiorców. Niechże niespodzianką zatem pozostanie strona "B" kasety, która zatytułowana jest po prostu "♫", której nie ma w dystrybucji cyfrowej i zapewniam was, że nigdy jej nie będzie... a może będzie ona wszędzie tam gdzie tylko każdy zechce posłuchać, wszak każdy dźwięk może być nobilitowany do rangi wielkiego wydarzenia - a materiał Buczka i Kowalskiego to dowód, że tak jest w istocie.

Sebastian Buczek i Tomasz Kowalski
 "♫"
Super
15 maja 2026 
 Brak komentarzy:

Prześlij komentarz